Nichicon UCY2C221MHD
UCY2C221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2C221MHD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UCY2C221MHD.pdf
Availability of UCY2C221MHD
QUANTITY
UCY2C221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2C221MHD
Internal Part NumberEIS-UCY2C221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2C221MHD
Related LinksUCY2C, UCY2C221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2C221MHD Details Description
Related parts for UCY2C221MHD
CONN BUTT SPLICE 4AWG datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU EPROM/ROM 33MHZ HS 44PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 1.5A 47 MOHM SMD datasheet.pdf