Nichicon UCY2C330MPD1TD
UCY2C330MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2C330MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UCY2C330MPD1TD.pdf
Availability of UCY2C330MPD1TD
QUANTITY
UCY2C330MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2C330MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UCY2C330MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesCY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2C330MPD1TD
Related LinksUCY2C33, UCY2C330MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2C330MPD1TD Details Description
Related parts for UCY2C330MPD1TD
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 394MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf