Nichicon UCY2C391MHD6
UCY2C391MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UCY2C391MHD6
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UCY2C391MHD6.pdf
Availability of UCY2C391MHD6
QUANTITY
UCY2C391MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2C391MHD6
Internal Part NumberEIS-UCY2C391MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.695A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2C391MHD6
Related LinksUCY2C3, UCY2C391MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2C391MHD6 Details Description
Related parts for UCY2C391MHD6
RFID KEYRING TRANSPONDER R/W 80B datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-VSSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 8 POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf