Nichicon UCY2D271MHD6
UCY2D271MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UCY2D271MHD6
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCY2D271MHD6.pdf
Availability of UCY2D271MHD6
QUANTITY
UCY2D271MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2D271MHD6
Internal Part NumberEIS-UCY2D271MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.41A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2D271MHD6
Related LinksUCY2D2, UCY2D271MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2D271MHD6 Details Description
Related parts for UCY2D271MHD6
JOINT WIRE NYLON INS 12-8AWG RED datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28CDIP datasheet.pdf
CONN SOCKT 100POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 88POS datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BALLAST 70W METAL HALIDE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf