Nichicon UCY2G390MHD
UCY2G390MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2G390MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCY2G390MHD.pdf
Availability of UCY2G390MHD
QUANTITY
UCY2G390MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2G390MHD
Internal Part NumberEIS-UCY2G390MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current465mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2G390MHD
Related LinksUCY2G, UCY2G390MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2G390MHD Details Description
Related parts for UCY2G390MHD
FERRULE 0.75MM WHT 1 = 500PCS datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR LQFPHI5628 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE PIN 100V 250MW SOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf