Nichicon UCY2G470MHD3TN
UCY2G470MHD3TN picture photo
Mfg. Part Number
UCY2G470MHD3TN
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UCY2G470MHD3TN.pdf
Availability of UCY2G470MHD3TN
QUANTITY
UCY2G470MHD3TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2G470MHD3TN
Internal Part NumberEIS-UCY2G470MHD3TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesCY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2G470MHD3TN
Related LinksUCY2G47, UCY2G470MHD3TN Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2G470MHD3TN Details Description
Related parts for UCY2G470MHD3TN
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC AXIAL datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 21POS PIN 30" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf