Nichicon UCY2H330MHD3
UCY2H330MHD3 picture photo
Mfg. Part Number
UCY2H330MHD3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 500V RADIAL
Datasheet Download
UCY2H330MHD3.pdf
Availability of UCY2H330MHD3
QUANTITY
UCY2H330MHD3 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2H330MHD3
Internal Part NumberEIS-UCY2H330MHD3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2H330MHD3
Related LinksUCY2H3, UCY2H330MHD3 Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2H330MHD3 Details Description
Related parts for UCY2H330MHD3
VARISTOR 37V 30A 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 100MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3TN/110 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5MM VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NO 16A 250V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf