Nichicon UCY2H330MHD3TN
UCY2H330MHD3TN picture photo
Mfg. Part Number
UCY2H330MHD3TN
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 500V RADIAL
Datasheet Download
UCY2H330MHD3TN.pdf
Availability of UCY2H330MHD3TN
QUANTITY
UCY2H330MHD3TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2H330MHD3TN
Internal Part NumberEIS-UCY2H330MHD3TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesCY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2H330MHD3TN
Related LinksUCY2H33, UCY2H330MHD3TN Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2H330MHD3TN Details Description
Related parts for UCY2H330MHD3TN
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 22-SON datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED 5.43" datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SYPCEM CABLE HAN-BRID/CU-CU M-F datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf