Nichicon UCY2V470MHD1TO
UCY2V470MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UCY2V470MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UCY2V470MHD1TO.pdf
Availability of UCY2V470MHD1TO
QUANTITY
UCY2V470MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2V470MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UCY2V470MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesCY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current510mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2V470MHD1TO
Related LinksUCY2V47, UCY2V470MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2V470MHD1TO Details Description
Related parts for UCY2V470MHD1TO
CONDITIONER SIGNAL DINRAIL MNT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8DMP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
UNIVERSAL ADAPTER CABLE 72" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 120MA 9.2 OHM datasheet.pdf
PS 3.50/02/90 3.5SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 16 AWG RED datasheet.pdf