Nichicon UCY2V820MHD6
UCY2V820MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UCY2V820MHD6
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UCY2V820MHD6.pdf
Availability of UCY2V820MHD6
QUANTITY
UCY2V820MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2V820MHD6
Internal Part NumberEIS-UCY2V820MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current785mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2V820MHD6
Related LinksUCY2V8, UCY2V820MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2V820MHD6 Details Description
Related parts for UCY2V820MHD6
IC CTLR HOTSWAP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY, 24 POSN,CHAMP,SHLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 12POS .050" datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8-3 16SO datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2A CPH5 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HALAR SLEEVING 1/8" BLACK 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A DIRECTFET-LV datasheet.pdf
POWER CABLE 5M datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.5A SCH6 datasheet.pdf