Nichicon UCYW6121MHD6
UCYW6121MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UCYW6121MHD6
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UCYW6121MHD6.pdf
Availability of UCYW6121MHD6
QUANTITY
UCYW6121MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCYW6121MHD6
Internal Part NumberEIS-UCYW6121MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current945mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCYW6121MHD6
Related LinksUCYW61, UCYW6121MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UCYW6121MHD6 Details Description
Related parts for UCYW6121MHD6
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HS 24-DIP datasheet.pdf
BATTERY PACK 8.4V 8250MAH NIMH datasheet.pdf
ROTARY SWITCH SP 4POS 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 2POS VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
MS3,231,10,15,22,RT,W8 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 3POS GOLD datasheet.pdf