Nichicon UCYW6330MHD
UCYW6330MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCYW6330MHD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UCYW6330MHD.pdf
Availability of UCYW6330MHD
QUANTITY
UCYW6330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCYW6330MHD
Internal Part NumberEIS-UCYW6330MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCYW6330MHD
Related LinksUCYW6, UCYW6330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCYW6330MHD Details Description
Related parts for UCYW6330MHD
IC SWIT PWM GREEN OVP HV TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B M40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf