Murata Electronics North America UEE-12/12.5-D48N-C
UEE-12/12.5-D48N-C picture photo
Mfg. Part Number
UEE-12/12.5-D48N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 150W
Datasheet Download
UEE-12/12.5-D48N-C.pdf
Availability of UEE-12/12.5-D48N-C
QUANTITY
UEE-12/12.5-D48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEE-12/12.5-D48N-C
Internal Part NumberEIS-UEE-12/12.5-D48N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUEE 150W
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.42" H (58.4mm x 22.8mm x 10.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEE-12/12.5-D48N-C
Related LinksUEE-12/12, UEE-12/12.5-D48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEE-12/12.5-D48N-C Details Description
Related parts for UEE-12/12.5-D48N-C
CABLE EXTENSION VGA HD15M/F 6' datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V TO247 datasheet.pdf
IC MCU 16B 16K W/RF CORE 64VQFN datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DC 3X6 OPEN SN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf