Murata Electronics North America UEE-3.3/30-D48NM-C
UEE-3.3/30-D48NM-C picture photo
Mfg. Part Number
UEE-3.3/30-D48NM-C
Brief Description
CONV DC/DC 48VIN 3.3VOUT 99W SMD
Datasheet Download
UEE-3.3/30-D48NM-C.pdf
Availability of UEE-3.3/30-D48NM-C
QUANTITY
UEE-3.3/30-D48NM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEE-3.3/30-D48NM-C
Internal Part NumberEIS-UEE-3.3/30-D48NM-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUEE Series
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.40" H (58.4mm x 22.9mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEE-3.3/30-D48NM-C
Related LinksUEE-3.3/3, UEE-3.3/30-D48NM-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEE-3.3/30-D48NM-C Details Description
Related parts for UEE-3.3/30-D48NM-C
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN 35 HEX-SCKT BG datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
SW PIN PLUNGER SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
CAP TRIM 1.5-5PF 150V THRU HOLE datasheet.pdf