Murata Electronics North America UEI15-033-Q12P-C
UEI15-033-Q12P-C picture photo
Mfg. Part Number
UEI15-033-Q12P-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 14.85W 3.3V 4.5A
Datasheet Download
UEI15-033-Q12P-C.pdf
Availability of UEI15-033-Q12P-C
QUANTITY
UEI15-033-Q12P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEI15-033-Q12P-C
Internal Part NumberEIS-UEI15-033-Q12P-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
UEI Series DC-DC Converter
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUEI15
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.32" H (27.9mm x 24.4mm x 8.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max14.85W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEI15-033-Q12P-C
Related LinksUEI15-03, UEI15-033-Q12P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEI15-033-Q12P-C Details Description
Related parts for UEI15-033-Q12P-C
CONN TERM BLK ZDU 1.5/3AN datasheet.pdf
PTC RESETBL 60V/250V .180A RAD datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR TLE 6389-2GV datasheet.pdf
IGBT 1200V 55A 205W D1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC AMP LNA 2.4-2.5GHZ 6DFN datasheet.pdf
SPD AC 2W+G 277VAC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf