Murata Electronics North America UEI25-120-D48NM-C
UEI25-120-D48NM-C picture photo
Mfg. Part Number
UEI25-120-D48NM-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 48VIN 12VOUT 25W SMD
Datasheet Download
UEI25-120-D48NM-C.pdf
Availability of UEI25-120-D48NM-C
QUANTITY
UEI25-120-D48NM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEI25-120-D48NM-C
Internal Part NumberEIS-UEI25-120-D48NM-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUEI25
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.96" W x 0.34" H (27.9mm x 24.4mm x 8.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEI25-120-D48NM-C
Related LinksUEI25-12, UEI25-120-D48NM-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEI25-120-D48NM-C Details Description
Related parts for UEI25-120-D48NM-C
DIODE MODULE 1.2KV 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 8.192V SOT23 datasheet.pdf
FUSE AUTO 200A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN GUIDE SOCKET M SERIES datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 10A 33W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf