Murata Electronics North America UEI30-150-Q12P-C
UEI30-150-Q12P-C picture photo
Mfg. Part Number
UEI30-150-Q12P-C
Brief Description
CONVERT DC/DC 30W 15V SNGL POS
Datasheet Download
UEI30-150-Q12P-C.pdf
Availability of UEI30-150-Q12P-C
QUANTITY
UEI30-150-Q12P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UEI30-150-Q12P-C
Internal Part NumberEIS-UEI30-150-Q12P-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUEI30
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.92" L x 0.92" W x 0.35" H (48.8mm x 23.4mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEI30-150-Q12P-C
Related LinksUEI30-15, UEI30-150-Q12P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UEI30-150-Q12P-C Details Description
Related parts for UEI30-150-Q12P-C
IC OPAMP JFET 4.5MHZ 16SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
X4 SAS CBL - 2M KEY 2 4 - 4 6 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 51C S 18" RBW JACKS NI datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf