Nichicon UEP1C220MDD1TA
UEP1C220MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UEP1C220MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UEP1C220MDD1TA.pdf
Availability of UEP1C220MDD1TA
QUANTITY
UEP1C220MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1C220MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UEP1C220MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1C220MDD1TA
Related LinksUEP1C22, UEP1C220MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1C220MDD1TA Details Description
Related parts for UEP1C220MDD1TA
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO220F datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 30MA SOT23-5 datasheet.pdf
5098 APPLIANCE OUTLET 15A 70C datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE SPLIT 20A 400V datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf