Nichicon UEP1H330MPD1TD
UEP1H330MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UEP1H330MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UEP1H330MPD1TD.pdf
Availability of UEP1H330MPD1TD
QUANTITY
UEP1H330MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1H330MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UEP1H330MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current77mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1H330MPD1TD
Related LinksUEP1H33, UEP1H330MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1H330MPD1TD Details Description
Related parts for UEP1H330MPD1TD
FITTING RA T70 RACEWAY OFF WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 576KBIT 4.2NS 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 7MM YELLOW C.C. datasheet.pdf