Nichicon UEP1J221MHD
UEP1J221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UEP1J221MHD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UEP1J221MHD.pdf
Availability of UEP1J221MHD
QUANTITY
UEP1J221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1J221MHD
Internal Part NumberEIS-UEP1J221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesEP
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current405mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1J221MHD
Related LinksUEP1J, UEP1J221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1J221MHD Details Description
Related parts for UEP1J221MHD
CONN IDC SOCKET 34POS W/POL 15AU datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015V/H1501TR 3" datasheet.pdf
PROTECTIVE PLUG 24VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
AHN NEW 2 FORM C datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf