Nichicon UEP1V101MPD1TD
UEP1V101MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UEP1V101MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UEP1V101MPD1TD.pdf
Availability of UEP1V101MPD1TD
QUANTITY
UEP1V101MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1V101MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UEP1V101MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1V101MPD1TD
Related LinksUEP1V10, UEP1V101MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1V101MPD1TD Details Description
Related parts for UEP1V101MPD1TD
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X23X49.3 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
FILTER EMI 1.4 UF L TYPE datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 245MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf