Nichicon UEP1V470MPD1TD
UEP1V470MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UEP1V470MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UEP1V470MPD1TD.pdf
Availability of UEP1V470MPD1TD
QUANTITY
UEP1V470MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1V470MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UEP1V470MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current86mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1V470MPD1TD
Related LinksUEP1V47, UEP1V470MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1V470MPD1TD Details Description
Related parts for UEP1V470MPD1TD
DIODE VARACTOR 25V SOD323 datasheet.pdf
VARISTOR 229V 100A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC SYNC SW-MODE BAT CHRGR 24VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-75VIN +/-24VOU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf