Nichicon UEP2A101MHD1TN
UEP2A101MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UEP2A101MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UEP2A101MHD1TN.pdf
Availability of UEP2A101MHD1TN
QUANTITY
UEP2A101MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP2A101MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UEP2A101MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP2A101MHD1TN
Related LinksUEP2A10, UEP2A101MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UEP2A101MHD1TN Details Description
Related parts for UEP2A101MHD1TN
POT 1K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CABLE CAT5 SFTP PATCH GREY .5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf