Nichicon UES0J221MPM
UES0J221MPM picture photo
Mfg. Part Number
UES0J221MPM
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UES0J221MPM.pdf
Availability of UES0J221MPM
QUANTITY
UES0J221MPM Order Process
Ship out your order
Specifications of UES0J221MPM
Internal Part NumberEIS-UES0J221MPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesES
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES0J221MPM
Related LinksUES0J, UES0J221MPM Datasheet, Nichicon Distributor
UES0J221MPM Details Description
Related parts for UES0J221MPM
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf