Nichicon UES0J470MEM
UES0J470MEM picture photo
Mfg. Part Number
UES0J470MEM
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UES0J470MEM.pdf
Availability of UES0J470MEM
QUANTITY
UES0J470MEM Order Process
Ship out your order
Specifications of UES0J470MEM
Internal Part NumberEIS-UES0J470MEM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesES
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES0J470MEM
Related LinksUES0J, UES0J470MEM Datasheet, Nichicon Distributor
UES0J470MEM Details Description
Related parts for UES0J470MEM
TRANS PNP 50V 0.1A NS-B1 datasheet.pdf
CONN FERRULE W TYPE 8AWG IVORY datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIG 5TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.35A D2PAK datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE, RA 5M 22 AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 151VC SMBJ datasheet.pdf
D SUB TOP ENTRY METAL HOOD 50 PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf