Nichicon UES0J471MPM
UES0J471MPM picture photo
Mfg. Part Number
UES0J471MPM
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UES0J471MPM.pdf
Availability of UES0J471MPM
QUANTITY
UES0J471MPM Order Process
Ship out your order
Specifications of UES0J471MPM
Internal Part NumberEIS-UES0J471MPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUES
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES0J471MPM
Related LinksUES0J, UES0J471MPM Datasheet, Nichicon Distributor
UES0J471MPM Details Description
Related parts for UES0J471MPM
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 158 50/CD datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 250MW SOD882 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC AUDIO SOC SGL 32BIT 100-LQFP datasheet.pdf
CONN SPR SPADE 16-14AWG #8 PIDG datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 6DFN datasheet.pdf