Nichicon UES1A471MHM1TO
UES1A471MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UES1A471MHM1TO
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UES1A471MHM1TO.pdf
Availability of UES1A471MHM1TO
QUANTITY
UES1A471MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1A471MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UES1A471MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package500
SeriesES
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1A471MHM1TO
Related LinksUES1A47, UES1A471MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UES1A471MHM1TO Details Description
Related parts for UES1A471MHM1TO
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 350W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3/8" BK 500' datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
450 V/us, Precision, Current-Feedback Op Amp IC datasheet.pdf