Nichicon UES1C331MHM1TO
UES1C331MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UES1C331MHM1TO
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UES1C331MHM1TO.pdf
Availability of UES1C331MHM1TO
QUANTITY
UES1C331MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1C331MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UES1C331MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package500
SeriesES
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1C331MHM1TO
Related LinksUES1C33, UES1C331MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UES1C331MHM1TO Details Description
Related parts for UES1C331MHM1TO
CAP CER 3300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 27POS datasheet.pdf
CHROMALIT DOME LIGHT SOURCE BULB datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf