Nichicon UES1H330MPM
UES1H330MPM picture photo
Mfg. Part Number
UES1H330MPM
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UES1H330MPM.pdf
Availability of UES1H330MPM
QUANTITY
UES1H330MPM Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1H330MPM
Internal Part NumberEIS-UES1H330MPM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package200
SeriesES
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1H330MPM
Related LinksUES1H, UES1H330MPM Datasheet, Nichicon Distributor
UES1H330MPM Details Description
Related parts for UES1H330MPM
CAP FILM 8200PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 3300.0UH SMD datasheet.pdf
BAG 4150 METAL IN 3MIL 3X5 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
IC PREC COMP ULTRA-FAST 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION MIXER AD831 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
UPPER STRIP BLADE SPACER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf