Nichicon UES1HR47MDM
UES1HR47MDM picture photo
Mfg. Part Number
UES1HR47MDM
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UES1HR47MDM.pdf
Availability of UES1HR47MDM
QUANTITY
UES1HR47MDM Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1HR47MDM
Internal Part NumberEIS-UES1HR47MDM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package200
SeriesES
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1HR47MDM
Related LinksUES1H, UES1HR47MDM Datasheet, Nichicon Distributor
UES1HR47MDM Details Description
Related parts for UES1HR47MDM
CONN HEADER 38POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD VOUT 32-TQFP datasheet.pdf
IC QUADRATURE MODULATOR 24-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
C-128-10 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 10A datasheet.pdf
CLUSTER PIN REC datasheet.pdf
BOX HDR 2.54MM 40POS DIP P20 datasheet.pdf