Nichicon UES1HR47MDM1TA
UES1HR47MDM1TA picture photo
Mfg. Part Number
UES1HR47MDM1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UES1HR47MDM1TA.pdf
Availability of UES1HR47MDM1TA
QUANTITY
UES1HR47MDM1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1HR47MDM1TA
Internal Part NumberEIS-UES1HR47MDM1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUES
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1HR47MDM1TA
Related LinksUES1HR4, UES1HR47MDM1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UES1HR47MDM1TA Details Description
Related parts for UES1HR47MDM1TA
TVS DIODE 12.8VWM DO214AA datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A/0.1A 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
MINI-FIT JR LCP RA HDR NOPEG datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf