Nichicon UES1V100MEM1TA
UES1V100MEM1TA picture photo
Mfg. Part Number
UES1V100MEM1TA
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UES1V100MEM1TA.pdf
Availability of UES1V100MEM1TA
QUANTITY
UES1V100MEM1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1V100MEM1TA
Internal Part NumberEIS-UES1V100MEM1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUES
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1V100MEM1TA
Related LinksUES1V10, UES1V100MEM1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UES1V100MEM1TA Details Description
Related parts for UES1V100MEM1TA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED RED RIGHT ANGLE SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 150X55MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
WRIST BAND 4MM STUD BLUE datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/3.3V 10WSON datasheet.pdf
IC VID PROCESSER AIE RT 63VBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
TAPE GUIDE PLATE datasheet.pdf
TINTENTANK PRINTJET II datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf