Future Designs Inc. UEZGUI-1788-70WVT
UEZGUI-1788-70WVT picture photo
Mfg. Part Number
UEZGUI-1788-70WVT
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Sensors
Brief Description
KIT DEV 7" TOUCH SCREEN
Datasheet Download
UEZGUI-1788-70WVT.pdf
Availability of UEZGUI-1788-70WVT
QUANTITY
UEZGUI-1788-70WVT Order Process
Ship out your order
Specifications of UEZGUI-1788-70WVT
Internal Part NumberEIS-UEZGUI-1788-70WVT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesµEZ GUI
Design ResourcesUEZGUI 7.0" Schematic
Development Tool Selector
Featured Product7.0" Resistive Touchscreen LCD GUI
PCN Design/SpecificationLCD Power Update 20/Apr/2015
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Sensors
SeriesuEZ® GUI
Sensor TypeTouch Screen
Sensing Range-
InterfaceSerial
Sensitivity-
Voltage - Supply5V, USB
EmbeddedYes, MCU, 32-Bit
Supplied ContentsBoard, LCD Module, Cables, Debugger, microSD™ Card with Documentation, Software
Utilized IC / PartLPC1788
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEZGUI-1788-70WVT
Related LinksUEZGUI-1, UEZGUI-1788-70WVT Datasheet, Future Designs Inc. Distributor
UEZGUI-1788-70WVT Details Description
Related parts for UEZGUI-1788-70WVT
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 330UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf