| Internal Part Number | EIS-UF1006-E3/73 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes, Rectifiers - Single | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial | |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | UF1006-E3/73 | |
 | 860-06/005 | MODULE POWER ENTRY FUSE 6A PNL | datasheet.pdf | |