Mechatronics Fan Group UF250APA12-H1C2A
UF250APA12-H1C2A picture photo
Mfg. Part Number
UF250APA12-H1C2A
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
IMPELLER 251X98MM 115VAC
Datasheet Download
UF250APA12-H1C2A.pdf
Availability of UF250APA12-H1C2A
QUANTITY
UF250APA12-H1C2A Order Process
Ship out your order
Specifications of UF250APA12-H1C2A
Internal Part NumberEIS-UF250APA12-H1C2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUF Blowers with Integrated Inlet Ring
Standard Package8
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesUF250A
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 251mm Dia
Width98mm
Air Flow850.0 CFM (24.07m³/min)
Static Pressure2.900 in H2O (722.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise76 dB(A)
Power (Watts)240W
RPM2700 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating2.1A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - Blade*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UF250APA12-H1C2A
Related LinksUF250APA, UF250APA12-H1C2A Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
UF250APA12-H1C2A Details Description
Related parts for UF250APA12-H1C2A
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR14S/AE14G/CSR14S datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 28MLPQ datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf