Mechatronics Fan Group UF318AAA12-H1C4A
UF318AAA12-H1C4A picture photo
Mfg. Part Number
UF318AAA12-H1C4A
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
IMPELLER 318X154MM 115VAC
Datasheet Download
UF318AAA12-H1C4A.pdf
Availability of UF318AAA12-H1C4A
QUANTITY
UF318AAA12-H1C4A Order Process
Ship out your order
Specifications of UF318AAA12-H1C4A
Internal Part NumberEIS-UF318AAA12-H1C4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesUF318A
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 318mm Dia
Width154mm
Air Flow1165.0 CFM (32.99m³/min)
Static Pressure1.600 in H2O (398.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise66 dB(A)
Power (Watts)160W
RPM1580 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating1.43A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UF318AAA12-H1C4A
Related LinksUF318AAA, UF318AAA12-H1C4A Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
UF318AAA12-H1C4A Details Description
Related parts for UF318AAA12-H1C4A
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 28POS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS HSSDC2 SMT R/A datasheet.pdf
HOOK-UP 18AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ3 1.14" 10/PK datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HAN ACCESS PG 13.5 - 1/2" ADAPTE datasheet.pdf
SLHD1.5X2 WHITE PVC DUCT BULK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf