Artesyn Embedded Technologies UFE1300-5-C1
UFE1300-5-C1 picture photo
Mfg. Part Number
UFE1300-5-C1
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 1300W
Datasheet Download
UFE1300-5-C1.pdf
Availability of UFE1300-5-C1
QUANTITY
UFE1300-5-C1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UFE1300-5-C1
Internal Part NumberEIS-UFE1300-5-C1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesUFE
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)65A
Power (Watts)1300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-33°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension10.74" L x 5.51" W x 1.60" H (272.8mm x 140.0mm x 40.6mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max1300W