Nichicon UFG0J682MHM
UFG0J682MHM picture photo
Mfg. Part Number
UFG0J682MHM
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFG0J682MHM.pdf
Availability of UFG0J682MHM
QUANTITY
UFG0J682MHM Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG0J682MHM
Internal Part NumberEIS-UFG0J682MHM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFG
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.81A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG0J682MHM
Related LinksUFG0J, UFG0J682MHM Datasheet, Nichicon Distributor
UFG0J682MHM Details Description
Related parts for UFG0J682MHM
CONN HEADER 24POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 28-TQFN (5x5) datasheet.pdf
PANEL REAR 3.05X5.22 FOR EFP304A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf