Nichicon UFG1HR33MDM1TA
UFG1HR33MDM1TA picture photo
Mfg. Part Number
UFG1HR33MDM1TA
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UFG1HR33MDM1TA.pdf
Availability of UFG1HR33MDM1TA
QUANTITY
UFG1HR33MDM1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1HR33MDM1TA
Internal Part NumberEIS-UFG1HR33MDM1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUFG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current3.6mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1HR33MDM1TA
Related LinksUFG1HR3, UFG1HR33MDM1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1HR33MDM1TA Details Description
Related parts for UFG1HR33MDM1TA
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 23MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
13P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR datasheet.pdf
CAP FILM 360PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf