Nichicon UFG1V102MHM1TO
UFG1V102MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UFG1V102MHM1TO
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UFG1V102MHM1TO.pdf
Availability of UFG1V102MHM1TO
QUANTITY
UFG1V102MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UFG1V102MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UFG1V102MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUFG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current1.06A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFG1V102MHM1TO
Related LinksUFG1V10, UFG1V102MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UFG1V102MHM1TO Details Description
Related parts for UFG1V102MHM1TO
RES SMD 3.16K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X5.22X0.06" BE/GY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
L37-5 SHEET 640X320X3MM datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf