Microsemi Commercial Components UFS340G/TR13
UFS340G/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
UFS340G/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 3A DO215AB
Datasheet Download
UFS340G/TR13.pdf
Availability of UFS340G/TR13
QUANTITY
UFS340G/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of UFS340G/TR13
Internal Part NumberEIS-UFS340G/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFS340G/TR13
Related LinksUFS340, UFS340G/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UFS340G/TR13 Details Description
Related parts for UFS340G/TR13
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf