Nichicon UFW0J222MPD1TD
UFW0J222MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW0J222MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFW0J222MPD1TD.pdf
Availability of UFW0J222MPD1TD
QUANTITY
UFW0J222MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW0J222MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW0J222MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW0J222MPD1TD
Related LinksUFW0J22, UFW0J222MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW0J222MPD1TD Details Description
Related parts for UFW0J222MPD1TD
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 80A I2PAK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 10.21NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO-220F-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 13POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.83A 120 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf