Nichicon UFW0J331MED
UFW0J331MED picture photo
Mfg. Part Number
UFW0J331MED
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFW0J331MED.pdf
Availability of UFW0J331MED
QUANTITY
UFW0J331MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW0J331MED
Internal Part NumberEIS-UFW0J331MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current265mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW0J331MED
Related LinksUFW0J, UFW0J331MED Datasheet, Nichicon Distributor
UFW0J331MED Details Description
Related parts for UFW0J331MED
OPTOISOLATOR 1.5KV DARL 8DIP BJ datasheet.pdf
CONN DIN R/2 MALE 48CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS 7.9" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SL 5.08HC/17/180 3.2SN OR BX datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 20K OHM RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V FLATPACK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A datasheet.pdf