Nichicon UFW0J332MPD1TD
UFW0J332MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW0J332MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFW0J332MPD1TD.pdf
Availability of UFW0J332MPD1TD
QUANTITY
UFW0J332MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW0J332MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW0J332MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.17A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW0J332MPD1TD
Related LinksUFW0J33, UFW0J332MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW0J332MPD1TD Details Description
Related parts for UFW0J332MPD1TD
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 1CH V-OUT SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A 5DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf