Nichicon UFW0J471MED1TD
UFW0J471MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW0J471MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFW0J471MED1TD.pdf
Availability of UFW0J471MED1TD
QUANTITY
UFW0J471MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW0J471MED1TD
Internal Part NumberEIS-UFW0J471MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW0J471MED1TD
Related LinksUFW0J47, UFW0J471MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW0J471MED1TD Details Description
Related parts for UFW0J471MED1TD
IC REG LDO 2.5V 80MA SC70 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SAFETY 6PST 8A 85V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
19P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 1 HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.32K OHM 1206 datasheet.pdf