Nichicon UFW0J472MHD
UFW0J472MHD picture photo
Mfg. Part Number
UFW0J472MHD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFW0J472MHD.pdf
Availability of UFW0J472MHD
QUANTITY
UFW0J472MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW0J472MHD
Internal Part NumberEIS-UFW0J472MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW0J472MHD
Related LinksUFW0J, UFW0J472MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW0J472MHD Details Description
Related parts for UFW0J472MHD
CONN EDGE PCI DUAL .050 184 POS datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY SSR LED-TRIAC 250VAC 15A datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf