Nichicon UFW0J682MHD1TO
UFW0J682MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UFW0J682MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFW0J682MHD1TO.pdf
Availability of UFW0J682MHD1TO
QUANTITY
UFW0J682MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW0J682MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UFW0J682MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW0J682MHD1TO
Related LinksUFW0J68, UFW0J682MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UFW0J682MHD1TO Details Description
Related parts for UFW0J682MHD1TO
CONN HEADER 5POS .100 SGL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CHAN SRL 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN INTERPOSER 200POS 26MM datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC CTRL XPHASE3 DDR 16-MLPQ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf