Nichicon UFW1A682MHD
UFW1A682MHD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1A682MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UFW1A682MHD.pdf
Availability of UFW1A682MHD
QUANTITY
UFW1A682MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1A682MHD
Internal Part NumberEIS-UFW1A682MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.15A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1A682MHD
Related LinksUFW1A, UFW1A682MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1A682MHD Details Description
Related parts for UFW1A682MHD
IC REG LDO 1.2V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Y5V 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 20"W datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM datasheet.pdf
ATTENUATOR 30 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf