Nichicon UFW1C103MHD
UFW1C103MHD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1C103MHD
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UFW1C103MHD.pdf
Availability of UFW1C103MHD
QUANTITY
UFW1C103MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1C103MHD
Internal Part NumberEIS-UFW1C103MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.64A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1C103MHD
Related LinksUFW1C, UFW1C103MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1C103MHD Details Description
Related parts for UFW1C103MHD
RES SMD 270K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.29A 120 MOHM datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED RED .5M datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf