Nichicon UFW1C471MPD1TD
UFW1C471MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1C471MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UFW1C471MPD1TD.pdf
Availability of UFW1C471MPD1TD
QUANTITY
UFW1C471MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1C471MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW1C471MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current420mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1C471MPD1TD
Related LinksUFW1C47, UFW1C471MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1C471MPD1TD Details Description
Related parts for UFW1C471MPD1TD
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 12-MSOP datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TL8012-S2, 220VAC, PTL, 3NC+2NO datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
4.01V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf